برگزاری اولین جشنواره حفاظت از افعی کوهستانی لطیفی

اولین جشنواره حفاظت از افعی کوهستانی لطیفی روز جمعه نوزدهم خرداد نود شش در باغ وحش تهران با همکاری موسسه خزنده شناسان پارس، باغ وحش تهران و باغ وحش جانورشناسی و گیاهشناسی پیلسن جمهوری چک برگزار شد تا مردم و کودکان از نزدیک با خزندگان و اهمیت آنها به ویژه افعی کوهستانی لطیفی آشنا شوند. این جشنواره از ساعت ده صبح در محل همایش های مجموعه ارم سبز با سه سخنرانی در مورد اهمیت مارها و گزارشی از فعالیت های حفاظتی انجام شده این طرح در سه سال گذشته توسط مهندس باربد صفایی مهرو، مهندس مهتاب یزدانیان و یان دانال آغاز به کار کرد. در ساعت دوازده و پس از اتمام سخنرانی ها مدعوین به همراه سایر بازدیدکنندگان باغ وحش تهران به محل جشنواره در داخل باغ وحش رفتند، بازیهای تیمی برای بزرگسالان، مسابقه برای کودکان به همراه جوایز و لمس حیوانات و گریم بخش هایی از برنامه های این جشنواره یکروزه بود. مجری برنامه، شهریار ربانی  با همکاری اعضای تیم طرح تلاش کردند تا باورهای اشتباه و نادرست درباره خزندگان بویژه مارها را اصلاح کرده و از طریق سرگرمی و مسابقه آموزش های لازم  را در اختیار شرکت کنندگان در جشنواره بگذارند.

برگزاری اولین جشنواره حفاظت از افعی کوهستانی لطیفیبرگزاری اولین جشنواره حفاظت از افعی کوهستانی لطیفی

زنده یاد دکتر هادی فهیمی از دامان پرصلابت "دنا" به سوی خالق طبیعت پرواز کرد

بزرگ مرد طبیعت ایران (عضو هیات مدیره موسسه خزنده شناسان پارس) که عمر پرثمرش در راه حفاظت از حیات وحش ایران سپری شد از دامان پرصلابت "دنا" به سوی خالق طبیعت پرواز کرد.
اندوه ما در غم از دست دادن هادی عزیز در واژه ها نمیگنجد فقدان او چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند.
موسسه خزنده شناسان پارس ضایعه بزرگ فقدان دکتر هادی فهیمی را به همسر مهربانش دکتر ناهید احمدی، مهندس هوشنگ ضیایی و خانواده فهیمی و سیفی و همچنین جامعه محیط زیست ایران تسلیت می گوید.
روحش شاد و راهش پر رهرو

موسسه خزنده شناسان پارس برنده جایزه ملی محیط زیست

سازمان حفاظت محیط زیست به استناد ماده ۴۶ آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت بهسازی محیط زیست و به پاس قدردانی از تلاش کسانی که در راه حفاظت از محیط زیست راهگشا بوده و تأثیرات علمی و فرهنگی بسزایی در شناخت و توسعه دانش زیست‌محیطی در بین قشرها مختلف جامعه داشته‌اند از سال ۱۳۷۹ نسبت به اعطای جایزه ملی محیط زیست اقدام کرده است. ظرفیت سازی فرهنگی و اجتماعی و حُسن شهرت، نوآوری، اختراع، ابداع، دامنه تأثیر، ایثار و فداکاری در فعالیت‌های محیط زیستی را بخشی از معیارهای این جایزه ملی است.
بر این اساس در بخش سازمان‌های مردم نهاد مؤسسه خزنده‌شناسان پارس به پاس سالها تلاش برای حفاظت از خزندگان و دوزیستان در معرض خطر انقراض و به دلیل برگزاری طرح های حفاظتی مشارکتی و آموزش مردمی بویژه طرح های حفاظت از افعی کوهستانی لطیفی و لاک پشت فراتی برنده دوازدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست شد.

موسسه خزنده شناسان پارس برنده جایزه ملی محیط زیست

 

موسسه خزنده شناسان پارس برگزیده روز تنوع زیستی سال 2018

روز یکم خرداد ماه نود و هفت برابر با بیست و دو ماه می میلادی به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی که در سالن همایش های بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید از موسسه خزنده شناسان پارس تقدیر شد. این مراسم با یاد و خاطره بزرگ مرد طبیعت ایران و عضو فقید هیات مدیره و هیات موسس موسسه خزنده شناسان پارس دکتر هادی فهیمی به پاس دو دهه تلاش ایشان در زمینه شناخت، حفاظت و صیانت از تنوع زیستی سرزمین ایران برگزار شد.
 موسسه خزنده شناسان پارس برگزیده روز تنوع زیستی در سال 2018
در این روز عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی، احمدعلی کیخا عضو شورای عالی آب و نماینده مجلس شورای اسلامی و حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از فعالین حوزه تنوع زیستی تقدیر کردند. در این مراسم از خانم دکتر هانیه غفاری به نمایندگی از موسسه خزنده شناسان پارس به پاس تلاش همه اعضای این موسسه در زمینه حفاظت از خزندگان و دوزیستان ایران تقدیر شد. همچنین از فتح الله امیری مستندساز حیات وحش نیز تقدیر گردید.
در روز جهانی تنوع زیستی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سئوال یکی از فعالان محیط زیستی در مورد وضعیت بازداشت شدگان گفت دولت یک گروه چهارنفره متشکل از وزرای دادگستری، کشور، اطلاعات و همچنین معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای پیگیری وضعیت این افراد تشکیل داده است و این هیات چهار نفره به این نتیجه رسیده اند که این افراد بازداشت شده بدون اینکه کاری انجام داده باشند در بازداشت به سر می برند و قاعدتا بایستی به زودی آزاد شوند.
موسسه خزنده شناسان پارس برگزیده روز تنوع زیستی در سال 2018
 

فتح الله امیری جایزه خود را به حافظان حیات وحش ایران که این روزها بدون دلیل بیش از صد روز است که در بازداشت هستند تقدیم کرد. در این مراسم دکتر هانیه غفاری با اشاره به این که اندک حیات وحش باقیمانده کشور را مدیون تلاشهای حافظان بی ادعای حیات وحش کشور به ویژه هادی فهیمی، امیرحسین خالقی و طاهر قدیران هستیم جایزه و لوح را به نمایندگی از موسسه و به رسم قدرشناسی از زنده یاد دکتر هادی فهیمی در شکل گیری موسسه خزنده شناسان پارس و حفاظت از گونه های جانوری در معرض خطر انقراض کشور به همسر محترم ایشان خانم دکتر ناهید احمدی تقدیم گردید. 

همچنین در مراسم روز جهانی حیات وحش از دکتر ناهید احمدی و هادی فهیمی تقدیر شد و دکتر احمدی درباره دکتر هادی فهیمی صحبت های به یاد ماندنی و تاثیرگذاری ارائه نمود.

موسسه خزنده شناسان پارس برگزیده روز تنوع زیستی در سال 2018
 

اولین جشنواره حفاظت از افعی کوهستانی لطیفی

اولین جشنواره حفاظت از افعی کوهستانی لطیفی به همت موسسه خزنده شناسان پارس و با همکاری باغ وحش گیاهشناسی و جانورشناسی پیلسن جمهوری چک و همچنین باغ وحش تهران جمعه نوردهم خرداد هزار و سیصد و نود و شش از ساعت ده صبح تا چهار بعد از ظهر در باغ وحش پارک ارم تهران برگزار خواهد شد. برنامه های این جشنواره شامل سخنرانی در خصوص فعالیت های حفاظتی انجام گرفته، مسابقه و اهدای جوایز و بسیاری دیگر از برنامه های متنوع خواهد بود.

اولین جشنواره حفاظت از افعی کوهستانی لطیفی